IRD Švermov


Realizace: 2011

Rodinný dům osazený do jižního svahu se sklonem 14°, s přístupem na parcelu a tedy i k domu zespoda, je sice řešen ve dvou podlažích nasunutých do svahu, s tím, že 1.NP je do svahu zapuštěno plně, 2. NP je do svahu nasunuto jen zčásti.

Obytná část domu je řešena v jednom podlaží 2.NP, lze tedy o domu hovořit prakticky jako o přizemním.
Obdélníková dispozice 2. NP je svojí delší stranou orientovaná na jih a sever, přičemž k jihu je maximálně prosklená. Zde jsou situovány obytné místnosti dělené na dvě části a to: první část tzv. veřejná je koncipovanou jako jeden velký prostor slučující funkci obytného pokoje, jídelny, kuchyňského koutu a haly se schodištěm. V této veřejné části domu je umístěna šatna, technická místnost, obě přístupné z haly a spíž navazující na kuchyňský kout. Druhá tzv. soukromá část obsahuje tři pokoje – ložnice, pracovny dle vývoje potřeb uživatele a hygienické zázemí domu. Ze všech prostor a obytných místností je zaručen přímý přístup na zahradu a na terasu tvořenou stropní konstrukcí 1. NP.

V 1. NP je vstup do domu oproti dvojgaráži zasunut dovnitř dispozice a koncipován jako prosklená hala se schodištěm mající funkci zádveří. Do domu a této haly se vstupuje přes uzavřený nekrytý prostor (dvorek), ze kterého vede i venkovní schodiště na zahradu. Z této haly mimo nástup na schodiště propojující vstupní podlaží s obytným je přímý vstup do garáže a do komory.
Střecha 1. NP i střecha 2. NP vytváří jediné rovné plochy na parcele – jsou zatravněny a umožňují tak jejich funkční využití.

Architektonický výraz domu je naprosto jednouchý kvádr tvořený kombinací kamenných vertikálních hmot, velkých skleněných ploch a uzavřený masivní atikou tvořící horizontální vymezení celého objektu.

IRD Švermov
IRD Švermov
IRD Švermov
IRD Švermov
IRD Švermov
IRD Švermov

Autorská práva: Ing. arch. Lubomír Křivka. Bez souhlasu autora je výroba kopií, šíření a jakékoliv používání výše prezentovaných architektonických návrhů zakázané a trestně postižitelné.