Individuální rodinný dům Švermov


Studie - návrh stavby individuálního rodinného domu v obci Švermov.

Realizace: 2011

Rodinný dům osazený do jižního svahu se sklonem 14°, s přístupem na parcelu a tedy i k domu zespoda, je sice řešen ve dvou podlažích nasunutých do svahu, s tím, že 1.NP je do svahu zapuštěno plně, 2. NP je do svahu nasunuto jen zčásti.

Obytná část domu je řešena v jednom podlaží 2.NP, lze tedy o domu hovořit prakticky jako o přizemním.
Obdélníková dispozice 2. NP je svojí delší stranou orientovaná na jih a sever, přičemž k jihu je maximálně prosklená. Zde jsou situovány obytné místnosti dělené na dvě části a to: první část tzv. veřejná je koncipovanou jako jeden velký prostor slučující funkci obytného pokoje, jídelny, kuchyňského koutu a haly se schodištěm. V této veřejné části domu je umístěna šatna, technická místnost, obě přístupné z haly a spíž navazující na kuchyňský kout. Druhá tzv. soukromá část obsahuje tři pokoje – ložnice, pracovny dle vývoje potřeb uživatele a hygienické zázemí domu. Ze všech prostor a obytných místností je zaručen přímý přístup na zahradu a na terasu tvořenou stropní konstrukcí 1. NP.

V 1. NP je vstup do domu oproti dvojgaráži zasunut dovnitř dispozice a koncipován jako prosklená hala se schodištěm mající funkci zádveří. Do domu a této haly se vstupuje přes uzavřený nekrytý prostor (dvorek), ze kterého vede i venkovní schodiště na zahradu. Z této haly mimo nástup na schodiště propojující vstupní podlaží s obytným je přímý vstup do garáže a do komory.
Střecha 1. NP i střecha 2. NP vytváří jediné rovné plochy na parcele – jsou zatravněny a umožňují tak jejich funkční využití.

Architektonický výraz domu je naprosto jednouchý kvádr tvořený kombinací kamenných vertikálních hmot, velkých skleněných ploch a uzavřený masivní atikou tvořící horizontální vymezení celého objektu.

Individuální rodinný dům Švermov
Individuální rodinný dům Švermov
Individuální rodinný dům Švermov
Individuální rodinný dům Švermov
Individuální rodinný dům Švermov
Individuální rodinný dům Švermov

Autorská práva: Ing. arch. Lubomír Křivka. Bez souhlasu autora je výroba kopií, šíření a jakékoliv používání výše prezentovaných architektonických návrhů zakázané a trestně postižitelné.